وبلاگ کاپرو

استفاده از تکنولوژی پنل های خورشیدی در نما ساختمان

۱۳۹۷/۲/۴
استفاده از تکنولوژی پنل های خورشیدی در نما ساختمان

نما خود کلمه ای فرانسوی است که به معنای رو به رو یا چهره می باشد. به طور معمول نمای ساختمان ها را بخش مهمی از ساختمان دانسته یا می توان این طور مطرح کرد که مهندسین معمار نمای ساختمان را بخش تاثیرگذار ساختمان از لحاظ زیبایی می دانند. و از دیدگاه مهندسین عمران نما ساختمان از لحاظ مصرف و بهره وری انرژی بسیار حائز اهمیت می باشد.
دولت ها در کشورهای مختلف قوانینی برای نما ساختمان ها (Face of buildings) در نظر گرفته اند به طور مثال در شهرهایی که دارای نماهای سنتی هستند قوانینی در رابطه با عدم ساخت ساختمان هایی با نماهای مدرن تصویب گردیده. در محله هایی در شهر یزد تمام ساختمان ها دارای نماهای گاه گلی می باشند. و دولت اجازه ساخت ساختمان هایی با نماهای متفاوت را نمی دهد.
به طور خلاصه مصالح مورد استفاده در نمای ساختمان ها را می توان سنگ، کاشی، گرانیت، کامپوزیت، آجر و... معرفی کرد ولی امروزه در ساخت ساختمان ها از طرح های جدیدی استفاده می شود. یکی از جدیدترین مواردی که در جهان در نما ساختمان ها استفاده می گردد پنل های خورشیدی (Solar Panels) است. دانشمندان و محققین به دنبال راه هایی برای بهبود زندگی انسان و در عین حال مانع ایجاد صدمه به طبیعت و دیگر موجودات شوند. این موضوع که انرژی خورشیدی به عنوان فراوان ترین انرژی در جهان می باشد بر کسی پوشیده نیست، با این حال انسان ها با مصرف بیش از اندازه سوخت های فسیلی سبب انتشار کربن و آلوده کردن محیط زیست می شوند.
از پنل های خورشیدی در بسیاری از شهرهای جهان بر کل پشت بام ها، سایه بان های ورودی در و آلاچیق ها در ساختمان ها استفاده می شود. این پنل ها به صورت صفحات مستطیلی به رنگ آبی و سیاه می باشند که سبب توید انرژی پاک می شوند. بر طبق تحقیقات جدید انجام شده پنل های خورشیدی از لحاظ ظاهر و حتی ساختار متفاوت تولید شده که این تغییرات سبب استفاده ی این پنل ها در نما ساختمان ها می شود.
به طور مثال در نما ساختمان دانشکده ی بین المللی Copenhagen از پنل های خورشیدی استفاده گردیده است. با توجه به خواسته ی مدیران، سعی در تولید پنل های خورشیدی با رنگ های متنوع به جز رنگ های تیره شد. این رنگ ها شامل پنل های قرمزآجری، آبی سلطنتی، زرد مایل به طلایی و سبز گردید. در نصب این پنل ها از جرثقیل های بزرگ استفاده و این اتصالات پس از اتمام ساخت کامل ساختمان انجام می پذیرد.
با ساخت ساختمان هایی با نمای پنل خورشیدی می توان نظر مثبت تمام کارشناسان را جلب کرد. این ساختمان از لحاظ زیبایی نظر مهندسین معماری و از لحاظ کاهش مصرف انرژی و کمک به پاک بودن هوا، نظر مهندسین عمران را به خود جلب می نماید. مدیران دانشکده بین المللی Copenhagen مطرح کردند که دانشجویان از تحصیل در این دانشکده بسیار استقبال کردند و این موضوع سبب آموزش نسل جدید می شود. مسئولین در این دانشکده میزان مصرف انرژی و عملکرد پنل های خورشیدی را در صفحات ال سی دی در کل دانشکده نشان می دهند و حتی این اعداد را دانشجویان مورد بررسی و در کلاس های زیست محیطی مطرح می کنند. همیشه در مسائل ساختمانی، بودجه مورد استفاده مطرح است که محققین سعی در ساخت پنل های خورشیدی با قیمت های پایین تر از گذشته را دارند و این خود سبب تاثیر در استفاده از این پنل هاست.
تکنولوژی های جدیدی امروزه در جهان در امور ساختمانی مورد استفاده می باشد مانند استفاده از پنل های خورشیدی در نما ساختمان، که همه برای کمک به بهبود شرایط محیط زیستی و کمک به تغییر آینده و بهبود زندگی نسل های بعدی است.

ثبت سفارش خدمات بازسازی و تعمیرات ساختمانی کاپرو

درباره کاپرو

  • کاپرو اولین و بزرگترین مجموعه خدمات تخصصی منزل در ایران است که با تمرکز بر تلفیق فرهنگ خدمات سنتی و نوین سعی نموده است که آسایش و آرامش هم وطنان عزیزمان را مهیا نماید. کاپرو با معنای یاری دهندگی و توسعه این فرهنگ ایجاد شده است. این مجموعه با هدف توسعه فرهنگ تجارت الکترونیک، به راحتی برای کلیه مشتریان با هر رده سنی و هر نیاز مرتبط با منزل خود با هر ابزار الکترونیکی قابل اتصال به اینترنت قابل دستیابی است.

  • بیشتر بدانید