وبلاگ کاپرو

دورهمی های خانوادگی دلنشین با ساخت آلاچیق

۱۳۹۷/۲/۱۰
دورهمی های خانوادگی دلنشین با ساخت آلاچیق

در هوای زیبای بهاری خانواده ها معمولا به فکر بیرون رفتن از فضای بسته خانه و گذراندن ساعاتی در طبیعت و در کنار همدیگر می باشند. متاسفانه به دلیل اینکه بیشتر خانه ها در سطح شهرها به صورت آپارتمان هایی کوچک در مجتمع ها می باشد، دیگر بچه ها مکانی برای تفریح کودکانه خود ندارند.
یکی از راه حل ها برای زیباتر کردن محوطه ی حیاط ها و لذت بخش کردن فضای سبز در مجتمع ها و باغ ها استفاده از آلاچیق (Gazebo) می باشد. به زبان ساده برای پاسخ سوال آلاچیق چیست؟ می توان آلاچیق ها را فضایی دارای سقف در نظر گرفت که از چهار طرف به طور معمول باز بوده و مکانی برای نشستن ایجاد می کند. در بسیاری از مکان های عمومی مثل پارک ها، شهرداری با ایجاد آلاچیق ها فضایی برای دورهمی خانودگی ساخته است.
هنگامی که صحبت از آلاچیق می شود شاید هرکسی به فکر آلاچیق ساده چوبی بیافتد که در گذشته رایج بوده است. ولی امروزه انواع مختلفی از آلاچیق ها با سازه ها و طرح های متنوعی ساخته شده تا خواسته ی تمام اقشار جامعه را برآورده سازد. به آلاچیق کلاه فرنگی هم گفته می شده و در گذشته تنها در خانه ی اشراف زادگان و افراد مرفع جامعه دیده می شده است. ولی امروزه در بسیاری از باغ ها و منازل، پشت بام خانه ها و در سطح شهرها انواع مختلف آلاچیق ها را می توان مشاهده نمود.
زمانی که به بررسی طرح یک آلاچیق می پردازیم، بسیاری از موارد شامل جنس، طرح سقف، ابعاد و حتی نوع کارایی آلاچیق باید مد نظر گرفته شود. همان طور که گفته شد در ابتدا آلاچیق ها را بیشتر از جنس چوب می ساختند که حتی امروزه هم از پرطرفدارترین نوع آن می باشد که این خود به دلیل زیبایی و ایجاد حس نزدیکی به طبیعت در این نوع آلاچیق ها است.
از دیگر مصالح مورد استفاده در ساخت آلاچیق ها فلز می باشد که آلاچیق های فلزی را در طرح ها و ابعاد مختلف با کارایی های متنوع می سازند. در ساخت بعضی از آلاچیق ها از سنگ و چوب استفاده شده و در برخی مناطق با توجه به نوع آب و هوا، در ساخت آلاچیق ها در سقف و دیوارها از پارچه استفاده می گردد.
از دیگر موارد مورد بررسی در ساخت آلاچیق ها، طرح سقف آنها می باشد. در طرح های قدیم بیشتر آلاچیق ها دارای سقف های گنبدی بودند ولی در حال حاظر به برخی از مدل های دیگر سقف ها اشاره می کنیم. یکی از طرح های مورد استفاده در ساخت سقف آلاچیق ها، سقف های مسطح می باشد و از دیگر مدل ها می توان به سقف هایی مشابه آلاچیق های ژاپنی اشاره نمود. در ساخت سقف برخی از آلاچیق ها از پوشال و در ساخت برخی دیگر از گیاهان رونده استفاده می گردد که آب و هوای مناطق مختلف در ساخت این نوع از آلاچیق ها تاثیرگذار می باشد. سقف برخی از آلاچیق ها پارچه ای، برخی از حصیر و برخی دیگر از پارچه های تاشو ساخته می شود
یکی از موضوعاتی که سازندگان آلاچیق در طراحی مد نظر قرار می دهند کارایی آن آلاچیق با توجه به فضای مورد نظر است که می توان انواع مختلفی با کارایی های متفاوت را ساخت. به طور مثال می توان در برخی از آنها مبلمان و میز و صندلی قرار داد و در برخی دیگر باربیکیو و یا حتی گلدان های گل و گیاه تعبیه کرد. برخی از آلاچیق ها دارای تزئینات خاص و جذاب تری هستند و در ساخت آنها از مصالحی استفاده شده که سبب بازی نور و سایه در فضای داخلی آلاچیق و جذابیت بیشتر آن می گردد.
با توجه به مطالب گفته شده در نهایت این طور می توان نتیجه گیری نمود که انسان ها به دنبال ایجاد فضایی برای با هم بودن و دورهمی می باشند و یکی از بهترین مکان ها آلاچیق می باشد. اما نکته قابل توجه نوع ساخت و طراحی آلاچیق ها یا تارم هاست که باید با متخصص آن در این زمینه مشورت گردد زیرا با پیشرفت امور ساختمانی، نوع مصالح کاربردی و طراحی بسیار متنوع گردیده و تصمیم گیری و انتخاب مشکل می باشد.
برای انتخاب مناسب ترین آلاچیق و سایبان ها می توانید از متخصصین کاپرو کمک بگیرید و فضای مجتمع، ویلا و خانه ی خود را برای گذراندن دورهمی های خانوادگی دلنشین تر کنید.

ثبت سفارش خدمات بازسازی و تعمیرات ساختمانی کاپرو

درباره کاپرو

  • کاپرو اولین و بزرگترین مجموعه خدمات تخصصی منزل در ایران است که با تمرکز بر تلفیق فرهنگ خدمات سنتی و نوین سعی نموده است که آسایش و آرامش هم وطنان عزیزمان را مهیا نماید. کاپرو با معنای یاری دهندگی و توسعه این فرهنگ ایجاد شده است. این مجموعه با هدف توسعه فرهنگ تجارت الکترونیک، به راحتی برای کلیه مشتریان با هر رده سنی و هر نیاز مرتبط با منزل خود با هر ابزار الکترونیکی قابل اتصال به اینترنت قابل دستیابی است.

  • بیشتر بدانید