وبلاگ کاپرو

روش های نوین سیستم های سرمایشی

۱۳۹۷/۲/۳
روش های نوین سیستم های سرمایشی

کشورما به دلیل موقعیت جغرافیایی خود دارای آب و هوای گرم در فصل تابستان می باشد و مردم در عین لذت بردن از آفتاب تابستانی، نیازمند زندگی در یک ساختمان سرد با تهویه مطبوع می باشند تا گرمای محیط را تحمل کنند بنابراین باید از روش هایی برای سرد کردن محیط استفاده گردد.
در ساختمان های مسکونی و تجاری صرفه جویی در مصرف انرژی با توجه به فضای کل ساختمان بسیار حائز اهمیت می باشد که این خود اهمیت تعمیر و نگهداری مناسب سیستم های تهویه مطبوع را نشان می دهد. یکی از پراستفاده ترین و قدیمی ترین روش ها برای سرد کردن محیط خانه استفاده از کولرهای آبی بوده که هنوز هم مورد استفاده می باشد.
کولرهای آبی با استفاده از تبخیر قطرات ریز آب که با هوا آمیخته شده است سبب تولید سرما می شوند و از نکات مورد توجه در استفاده از کولرهای آبی نحوه نگهداری و سرویس آن است که قبل شروع فصل گرما باید قطعات مکانیکی آن کنترل و هم چنین پوشال ها و داخل کولر تمیز گردد.
یکی دیگر از سیستم های مورد استفاده برای تهویه و سرد نمودن محیط کولرگازی می باشد که در سال های اخیر در ایران رایج گردیده است. کولرگازی هوای خانه را به درون خود کشیده و خنک می کند. اگر در نگهداری و نصب این کولرها توجه شود در مصرف انرژی هم صرفه جویی می شود. کولرگازی در مقایسه با کولر آبی، رطوبت محیط را افزایش نمی دهد ولی مصرف برق آن بالاست و این در حالی است که کولرهای آی مصرف آب بالایی دارند.
با در نظر گرفتن مزیت ها و بعد معایب سیستم های سرمایشی که امروزه مورد استفاده می باشد روش های نوینی برای تهویه هوا در نظر گرفته شده است و حتی با اینکه بسیاری از روش ها اجرا گردیده است با این حال متخصصین در حال بررسی روش های دیگری می باشند زیرا جهان به سمتی در حال پیشرفت می باشد که باید در مصرف انرژی صرفه جویی شود و در این حال آسایش انسان فراهم گردد.
کشورهای توسعه یافته در حال اجرای تکنولوژی های جدید تهویه مطبوع برای کاهش مصرف انرژی و صرفه جویی در هزینه ها می باشند. برخی از روش های نوین شامل سیستم های سرمایش از کف و سرمایش از سقف می باشد.
در روش های سرمایش از سقف (Cooling Ceiling System) می توان ازآب شهری استفاده نمود و این سیستم ها فاقد صدا بوده و در این روش از لوله های آب سرد نزدیک سقف و سیستم هوا رسان استفاده می گردد. آب سرد درون لوله ها جریان یافته و گرمای محیط را به راحتی توسط جا به جایی جذب می کند.
در روش سرمایش از کف (Underfloor Cooling) آب سرد از درون لوله هایی که در کف ساختمان نصب شده عبور کرده و منجر به سرد کردن محیط می شود. در هنگام ساخت ساختمان طراحی این سیستم ها باید در نظر گرفته شود. این روش را در محیط های بزرگ مانند فضاهای تجاری می توان استفاده نمود. در روش های نوین موج سرما از منبع خاصی نمی باشد و هوای مطبوع به طور یکنواخت در تمام فضا می باشد. در روش سرمایش از سقف و کف با اینکه در ابتدا هزینه های بالاتر در مقایسه با سیستم های قدیمی صرف می شود ولی به مرور زمان به صرفه بودن آنها مشخص می شود و مزیت بسیار بزرگ این روش ها صرفه جویی در انرژی می باشد.

ثبت سفارش خدمات بازسازی و تعمیرات ساختمانی کاپرو

درباره کاپرو

  • کاپرو اولین و بزرگترین مجموعه خدمات تخصصی منزل در ایران است که با تمرکز بر تلفیق فرهنگ خدمات سنتی و نوین سعی نموده است که آسایش و آرامش هم وطنان عزیزمان را مهیا نماید. کاپرو با معنای یاری دهندگی و توسعه این فرهنگ ایجاد شده است. این مجموعه با هدف توسعه فرهنگ تجارت الکترونیک، به راحتی برای کلیه مشتریان با هر رده سنی و هر نیاز مرتبط با منزل خود با هر ابزار الکترونیکی قابل اتصال به اینترنت قابل دستیابی است.

  • بیشتر بدانید